Szukaj

Jak dobrać lejek do laktatora

Rozmiar

Jednym z najważniejszych czynników przy doborze lejka do laktatora jest jego rozmiar. Lejek powinien być dopasowany do kształtu i wielkości piersi matki.
Zbyt duży lejek może powodować nieefektywne odciąganie mleka i dyskomfort podczas użytkowania. Z kolei zbyt mały lejek może powodować ucisk i podrażnienie skóry piersi.

Wiele firm produkujących laktatory oferuje różne rozmiary lejków, dlatego należy dopasować lejek indywidualnie do własnych potrzeb. Nie bez znaczenia jest również jego kształt. Osoby o większych lub bardziej asymetrycznych piersiach mogą preferować lejki o bardziej elastycznym kształcie, które łatwiej dopasowują się do budowy piersi.

Pomiar

Ostateczny wybór lejka do laktatora może wymagać wykonania pomiaru wielkości brodawki i dobrania sprzętu do indywidualnych potrzeb oraz anatomii piersi.
Niektóre mamy mogą nawet potrzebować różnych rozmiarów lejków na każdą z brodawek. Pomoc w dobraniu akcesoriów laktacyjnych można uzyskać w poradni laktacyjnej, już w okolicach 32-34 tygodnia ciąży. To wtedy należy rozejrzeć się za laktatorem oraz odpowiednim lejkiem do niego. Sugerujemy, aby nie kupować laktatora wcześniej a dobrać go właśnie w ostatnich tygodniach ciąży.

W trakcie konsultacji z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym z której możesz skorzystać już na etapie ciąży zostaje zebrany wywiad z matką, następnie omówione postępowanie dotyczące karmienia piersią i dobranie akcesoriów laktacyjnych pod budowę gruczołu i potrzeby mamy. CDL pomoże Ci dobrać między innymi odpowiedni rozmiar lejka, wskaże który laktator będzie w Twoim przypadku dobrze spełniać swoją rolę (ręczni, elektryczny, pojedynczy czy podwójny), zaproponuje nakładki silikonowe bądź muszle jeśli anatomia Twoich piersi będzie wskazywać że mogą być Ci przydatne w pierwszych chwilach po porodzie.

Podsumowanie.

Dobór odpowiedniego lejka do laktatora ma kluczowe znaczenie dla wygody i skuteczności pobierania mleka mamy, co finalnie może przełożyć się na osiągnięcie wyznaczonych celów związanych z karmieniem własnym pokarmem, to znaczy: może znacznie przyczynić się do Twojego sukcesu w karmieniu dziecka piersią.

W doborze odpowiedniego lejka, pomocny może być także niniejszy film naszego autorstwa.